Gebelikte Fizyolojik ve Psikolojik Değişiklikler

Gebelikte meydana gelen bu değişiklikler aynı zamanda gebeliğin gerçek olduğunun bir göstergesi olmaktadır. Giderek ilerleyen ve kadının tüm vücudunu kaplayan fizyolojik değişikliklere paralel olarak gelişen psikolojik değişiklikler ise aileye yeni ve tamamen bağımlı bir kişinin gelmesiyle artan sorumluluğun ve karmaşık duygusal yapının bir sonucu olarak kendini göstermektedir.Bu değişiklikler anne adayını doğuma, bebeğini emzirmeye ve kendini anneliğe hazırlamaktadır. Gebelikte oluşan fizyolojik ve psikolojik değişiklik gebeliğin sona ermesi ve annenin bilinçli hareketleri sayesinde kısa zamanda gebelik öncesi duruma dönmesiyle karmaşık olan psikolojik yapı kendini mutlu bir aile tablosuna dönüştürerek devam etmektedir.
Gebelikte meydana gelen değişiklikler bazen gebeyi sıkıntıya sokmakla birlikte; Gebelik; hastalığın değil, iyiliğin bir göstergesidir!
Psiko-sosyal değişiklik
Tanımlama


İlk 3 ay (I nci Trimester)
Konu: Gebeliğin kabul edilmesi

Kadın ve eşi hem gebe olduğunu öğrenmenin etkisinden kurtulmak hem de gebe olmak gibi bir duyguya konsantre olmak için çaba gösterir.


2'nci 3 ay (II nci Trimester) 
Konu: Bebeğin kabul edilmesi

Anne-baba adayı; anne-baba olma hayali içerisinde, kendine yönelme ve hayranlık duyma duygularıyla hareket ederler.


3'üncü 3 ay (III ncü Trimester) 
Konu: Gebeliğin sonlanması ve bebek için hazırlanma


Anne-baba adayı; “doğum için kendilerinin hazır olduğu” düşüncesiyle heyecanlanır ve sabırsızlanırlar.

Gebelikte Fizyolojik Değişiklikler
Gebelikte bir kadının vücudunda meydana gelen fizyolojik değişikliklerin incelenmesi, gebeliğin işaret ve bulguları olarak kabul edilen durumlarında bir çoğunu izah eder. Aynı zamanda doğum öncesi takipte de gebe kadının daha sağlıklı değerlendirilmesine de yardımcı olur. Bu değişiklikler sadece üreme organlarında değil tüm vücudun doku ve organlarında kendini gösterir.Gebelik boyunca oluşan fizyolojik değişiklikler sadece üreme organlarıyla sınırlı veya bütün vücudu etkileyen değişiklikler olmak üzere sınıflandırılabilir.

   Rahim
          İçindeki bebeği korumak ve beslemek için ebadı genişlemekte, ağırlığı ise artmaktadır. 57 gram olan normal ağırlığı 900 grama , 8x5x3 cm. olan ebadı ortalama 5 kat artarak 30x23x20 cm.ye ulaşmaktadır. Doğum sırasında bebeği dışarı atabilmek için kas yapısı gelişerek boyları 10 kat, kalınlıkları ise 5 kat artış, gösterir. Rahimin kanlanması gebelikte çok artar. Miadında bir gebelikte rahimde 1.5 litre kan bulunur.
       Rahim belirli bir hızla büyüdüğünden, büyüklüğüne bakarak gebeliğin yaşını tayin etmek mümkündür. Ancak su kesesindeki suyun fazla olması ve ikiz, üçüz gibi çoğul gebelik durumlarında yanıltıcı sonuçlar alınabilir. Sekizinci haftada rahim henüz karından hissedilmez. On ikinci haftada rahim göbeğin altında bir portakal büyüklüğüne ulaşmıştır. On altıncı haftada göbek altının orta kısmına kadar rahim büyümüştür. Çocuk hareketleri bu haftada anne tarafından hissedilebilir.
     Yirminci haftada rahim göbeğin iki parmak altında, yirmi dördüncü haftada ise göbek seviyesindedir. Otuzuncu haftada ise, karın göbek üstü bölümünün orta kısmında, otuz altıncı haftada en yüksek seviyesine ulaşır. Otuz sekizinci haftada rahim biraz aşağı iner ve anne adayını biraz rahatlatır. Kırkıncı haftada rahim artık doğuma hazır durumdadır.
   Vagina:
        Gebelikte artan kanlanma ve renk veren hücreler nedeniyle dış üreme organlarının renginde nispeten koyulaşma meydana gelir ve mavi-mor bir renk alır. Vaginada bol, yoğun ve beyaz bir akıntı ortaya çıkar.
   Kas ve İskelet Sistemi:
           Gebe kendini yorgun ve bitkin hissettiğinden uykuya meyil artmıştır ve hareket etmek istemez.
   Cilt:
16 ncı haftadan itibaren karnın alt kısımlarında, baldırlarda ve memelerde gebelik çizgileri denen nedbeler ortaya çıkar. Yeni gebeliğe bağlı pembe-mavi çatlakların yanında geçirilmiş gebeliklere ait soluk, gri renktedir.
   Karın Duvarı:
  Karın cildi gerilir, incelir ve parlak bir görünüm alır. Giderek artan çatlaklar oluşur.
   Karnın orta kısmında koyu renkli bir çizgi meydana gelir.
   Memeler:
  Gebelikteki hormonların artmasına bağlı olarak ilk fiziksel değişme memelerde hassasiyetin başlamasıyla kendini gösterir.
  Gebeliğin 6'ncı haftasında memeler büyümeye başlar. Meme başı koyulaşır, uyarı karşısında sertleşmesi artar. Meme başının etrafındaki açık kahverengi alan daha da genişler, sarışınlarda pembeleşir, esmerlerde siyah renge yakınlaşarak koyulaşır.Sıkıldığında meme başından açık renkte bir akıntı gelebilir. Ancak ağız dediğimiz kolostrum yani ilk süt 16'ncı haftadan sonra gelir. 8'inci haftadan sonra meme başı çevresinde 15-30 arasında küçük nodüller görülür. Salgı bezlerinin ağızlarını oluşturan bu bezlerden çıkan sıvı meme başını yumuşak ve nemli tutar.
  Meme başı çevresinde meydana gelen koyulaşma doğumdan sonra bir yıl kadar devam edebilir.
   Kalp-Damar ve Akciğer Sistemi:
Gebelik kalbe ek bir yük getirir.Bebeğin oksijen ihtiyacını karşılamak maksadıyla kanın kırmızı kan hücreleri ve kalp atım hızı artar. Özellikle 4'üncü aydan sonra annede kansızlık ihtimaline karşı hekime danışılarak kan yapıcı demir ilaçlarının kullanılması gerekebilir.
Normal seyreden bir gebelikte tansiyonda yükselme olmaz hatta sırt üstü yatmaya bağlı olarak normalin altında dahi olabilir. Ancak bazı gebelerde, gebeliğe bağlı yüksek tansiyon ciddi bir sorun olarak kendini gösterebileceğinden tansiyonun sürekli takip edilmesi önemlidir.
Gebelikte, bacaklarda oluşan şişlikler, bacaklar dinlendirildiğinde ve yukarı kaldırıldığında azalır veya tamamen kaybolur. Ancak giderek artan şişlikler de mutlaka hekime müracaat edilmesi gerekir.
   Solunum Sistemi:
  Gebelikte oksijen ihtiyacının artmasına bağlı olarak solunum sayısında artma ve derin nefes alma hissi mevcuttur.
   Radyolojik incelemede hava yollarında bariz bir genişleme görülebilir.
   İdrar Yolları Sistemi:
Gebeliğin normal fizyolojik seyri içerisinde idrar yollarında genişleme ve mesaneye bası nedeniyle az ve sık idrara çıkma gibi belirtiler görülür. İdrar yaparken yanma ve sızlama bulgularının olması idrar yollarında iltihaplanmanın göstergesi olacağından bu gibi durumlarda zaman kaybetmeden hekime müracat edilmesi gerekir.
Gebeliğin tüm belirti ve bulguları bulunduğu durumlarda gebelik olmadığı halde, belirtilerin yalnızca bir veya birkaçının bulunması durumunda dahi gebelik olabilir. Hiçbir erken belirti gebelik için kesin bir işaret değildir.
Hekimin muayenesi ile güvenilir bir gebelik testi, tanının kesin olmasını sağlaması bakımından önemlidir.

Facebook Yorumları

En Çok Okunanlar