Doğum Sonrası Baba-Bebek Bağlılığı

Aileye katılan yeni bir üyenin sevinci yaşanırken, aile düzeninde oluşan değişikliklerin iş yaşamlarını etkilemesi, yeni rollere uyum sağlanması, sosyal ve ekonomik sıkıntılar gibi problemlerin oluşmasına karşın, genellikle babaların ebeveynlik rolüne geçişleri annelerden daha kolay olmaktadır.
Doğum sırasında annenin yanında bulunma, mümkün olan en kısa sürede yeni doğan bebekle karşılaşma, ve ona dokunma gibi etkenler babanın, babalık rolünü benimsemesini ve bebekle yakınlaşmasını kolaylaştırmaktadır. 
 Babaların yeni doğan bebeklerine gösterdikleri çok özel davranışlar aradaki sevgi bağının daha da kuvvetli olmasını sağlamaktadır. 

Baba-bebek bağının kuvvetlendirilmesini etkileyen faktörler:
• Özellikle bebeğin güzelliğine odaklanarak, yenidoğanın görsel anlamda izlenmesi, 
• Sıklıkla bebeği kucağa alma arzusu ve yakın mesafede ve bebeğe dokunarak bebeği okşama arzusu, 
• Bebeğin babaya benzeyen özellikleri üzerine odaklanma, ayrıca farklı özelliklerin fark edilmesi, 
• Bebeğini mükemmel olarak algılama, 
• Bebeğin dikkatini babanın üzerine odaklanması gibi etkenler sayılabilir. 

Bebek doğduktan sonraki dönemde bazı çiftlerin evlilikleri bir süre olumsuz yönde etkilenebilir. Anne ya da babalar, birisinin bebekle aşırı derecede ilgilendiğini ve kendilerinin ihmal edildiğini düşünebilir. Bu konuda anlaşılmayan duyguların paylaşılması onlara yardımcı olabilir. 
Bazı kültürel farklılıklar babanın bebeğine karşı hissettiği duygularını ifade etmemesini engelleyebilir. Babanın bebeğine yakınlık göstermesi ve duygularını ifade etmesi teşvik edilmelidir. Babanın anneye destek olması ve bebekle ilgili sorumlulukları paylaşması, baba-bebek yakınlaşmasına katkıda bulunurken, anne ile babanın evlilik doyumlarını da artırır. Ayrıca annenin enerjisini korumasını sağlayarak anne-bebek yakınlaşmasını da kolaylaştırır.

Facebook Yorumları

En Çok Okunanlar