0-1 Yaş Döneminde Büyüme ve Gelişmede Aylara Göre Oluşan Farklılıklar

l.ayda; yeni doğan bebek yüzüstü yatarken başını kısa süre kaldırır. Elleri sıkıca yumruk şeklinde kapalıdır. 
2 aylık olunca; başını, yavaşça kısmi olarak çevirebilir. Yüzüstü pozisyonda başını dik tutabilir. Eline çıngırak verilirse onu kabaca tutabilir. Elleri çoğu zaman yumruk şeklindedir. 
3 aylık bebek; yüzüstü pozisyonda, dirseklerinin üzerinde durabilir. Ellerini, yumruk yapmış şekilde tutar. Elleri ile nesnelere vurabilir. Ellerinin içine her hangi bir şey yerleştirince sıkıca tutabilir. 
4 aylık bebek; yüzüstü pozisyonda ellerinin üzerine yükselebilir, ellerini uzatarak çıngırağı yakalayabilir ve eline alarak tutabilir. Eşyaları tanımaya başlamıştır. Sesin geldiği tarafa doğru başını çevirir. 
5 aylık bebek; yan yatarken sırt üstü pozisyona dönebilir. Başını normal şekilde hareket ettirebilir ve destekli oturabilir. Nesneleri bir elden diğer ele ve ağzına aktarabilir. 
6 aylık bebek; elleriyle kendisine destek sağlar ve oturabilir. 
7 aylık bebek; desteksiz oturabilir. Yerde sürünebilir ve kollarının altından tutunca sıçrama'hareketi yapabilir. Ayağını ağzına götürebilir. Ufak maddeleri eline alarak avucunun içinde tutabilir. Nesneleri uzanarak alabilir. 
8 aylık bebek; kendiliğinden oturma pozisyonuna gelebilir. Diz çökerek, bir eliyle uzanabilir. Küçük maddeleri tam olarak avucunun içinde tutabilir. Elinde bir nesne varken ikinci bir nesneyi de alabilir. 
9 aylık bebek; vücudunu çekerek kalkabilir. Diz ve ellerinin üzerinde sürünebilir. Baş parmak ve diğer parmakları ile küpleri yakalayabilir. İşaret parmağı ve baş parmakla küçük maddeleri tutabilir. 
10 aylık bebek; mobilyalara iki eliyle tutunarak yürür. İşaret parmağını ayırır ve işaret edebilir. İşaret ve baş parmaklarıyla nesneleri tutabilir. 
11 aylık bebek; yalnız başına ayakta durabilir, büyüklerinin desteğiyle yürüyebilir. 
12 aylık bebek; bağımsız olarak yürüyebilir. Arkadan korunması gerekebilir. Renkli kalemle karmaşık çizgiler çizebilir. İki küpü üst üste koyabilir. 

Ayrıca; 
0- 6 ay arasındaki bebekler; yüksek sesten, parlak ışıktan, ani hareketlerden ve destek kaybının yok olmasından tedirgin olurlar. 
6- 8 aylık bebek; bakım veren kişi yanından ayrılınca huzursuz olur ve çoğu kez ağlar. 
7- 12 aylık bebekler ise; yabancılardan ve aniden ortaya çıkan nesnelerden korkabilirler. 

10 ncu ayda ismi söylenince tepki gösterir. Bebeklerin görme fonksiyonları iyi gelişmemiştir. Yeni doğan bir bebek 20-35 cm. mesafedeki nesneleri görebilir. 
1- 2 aylık bebek kendiliğinden güler. 
3 ncü ayda annesinin yüzünü ayırt edebilir. 
3- 4 ncü aylarda cıvıldama tarzı sesler çıkarır. 
4- 8 aylık iki heceli kelimeler çıkarabilir. 
6-8 aylıkken “bay-bay” kelimesini taklit eder. 
6-10 aylık Bebek anlamsız sesler çıkarmaya başlar. 
9-11 aylık bebekler “ce-ce” sesleri çıkarır ve oyun oynamayı sever. 
9-12 aylık bebekler kelimeleri tekrarlamayı severler. Bir yaşındaki bebek bir veya iki kelime söyler.

Facebook Yorumları

En Çok Okunanlar