31-33 haftalık gebelik

31 HAFTALIK GEBELİK 

31. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 41 cm, ağırlığı 1500 gram kadardır. Bu haftalarda bebeğin kilo alması boy uzamasından daha fazla olur. Bebeğin akciğerleri ve sindirim sistemi hemen hemen tamamen geliştir. Bebeğin göz bebeği (iris) ışıkta genişleme ve daralma yapabilir. Bebeğin cilt altına beyaz yağ depolanmasından dolayı ciltteki kırmızı renk yerini yeni doğan bebeklerdeki gibi pembe renge bırakır. 
32 HAFTALIK GEBELİK 

32. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 42 cm, ağırlığı 1700 gram kadardır. Bebek günün neredeyse %90-95'ini uyuyarak geçirir. Bebeğin saçları oldukça uzamıştır. Ayak tırnakları tamamen gelişmiştir. Cilt dokusu iyice kalınlaşır ve pembeleşir. Bebeğin yüzündeki kırışıklıklar azalır. 
33 HAFTALIK GEBELİK 

33. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 43 cm, ağırlığı 1900 gram kadardır. Otuzüçüncü hafta bebeğin içerisinde bulunduğu amnion sıvısının en fazla miktara ulaştığı haftadır, bu haftadan sonra bu sıvının hafif azalması doğaldır. Beyin gelişimi ve bebeğin kafa çapı artar. Ciltte pembe renk değişikliğine neden olan yağ depolanması devam eder.

En Çok Okunanlar