25-27 haftalık gebelik

25 HAFTALIK GEBELİK 

25. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 34 cm, ağırlığı 650 gram kadardır. Yirmibeşinci hafta civarında bebeğin omurilik (vertebra) yapıları kemik, eklem ve bağlarıyla şekillenmeye başlar. Akciğerlerdeki kan damarları gelişir. Burun delikleri açık hale gelir. Kemikleri şekillenmeye devam eder. 
26 HAFTALIK GEBELİK 

26. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 35 cm, ağırlığı 760 gram kadardır. Yirmialtıncı haftada akciğerlerde alveol denilen hava kesecikleri gelişmeye başlar. Akciğerlerde sürfaktan denilen madde salgılanmaya başlar. Sürfaktan akciğerlerdeki hava keseciklerinin iç yüzeyini kaplar ve solunuma yardımcı olur. Bu haftalarda erken doğan bebeklerin solunum yapabilmesi için bu gelişmeler çok faydalıdır. Bebeğin cildindeki yağ ve ter bezleri aktifleşir. Tırnaklar, kaş ve kirpikler uzamaya devam eder. Etraftaki sesleri ve sizin sesinizi duyabilir, ani seslere hareket ederek karşılık verebilir. Dışarıda yoğun ışık varsa bunun az bir kısmı rahim içerisine geçebilir ve bebek bunu farkedebilir. Bebek dışarısının aydınlık veya karanlık olduğunu farkeder. Bebeğin cildi hala incedir ve ciltteki kan damarları görünecek şekilde ışığı geçirir. 
27 HAFTALIK GEBELİK 

27. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 37 cm, ağırlığı 875 gram kadardır. 27. hafta gebeliğin son terimesterinin (son 3 ayının) başladığı dönemdir. Yirmiyedinci haftada beyin ve akciğerler hızla gelişmeye devam eder. Göz kapakları açılmaya başlar. Gözün retina tabakası gelişir ve ışığın algılanarak beyine iletilmesinde rol alır.

En Çok Okunanlar