37-39 haftalık gebelik

37 HAFTALIK GEBELİK 

37. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 48 cm, ağırlığı 2800 gram kadardır. Otuzyedinci haftada bebek artık solunum alıştırmaları yapabilir çünkü doğum yaklaşmaktadır ve buna alışması gerekmektedir. Bebek eli ile sıkıca tutma hareketi yapabilir. Bebek dışarıdan ışık veya ses gelen tarafa doğru dönebilir. Bebeğin kilosu ve tombullaşması giderek artar. 
38 HAFTALIK GEBELİK 

38. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 50 cm, ağırlığı 3000 gram kadardır. Bu haftalarda bebek artık oldukça büyümüştür. Otuzsekizinci haftada bebeğin kafa çevresi ve karın çevresi eşittir. (Daha erken haftalarda kafa karından büyük olur.) Bu haftalarda bebekte kilo almak dışında pek bir değişiklik olmaz; anne, baba ve aile doğum hazırlıkları ve planlamaları ile uğraşır genellikle. 
39 HAFTALIK GEBELİK 

39. gebelik haftasında bebeğin boyu yaklaşık 51 cm, ağırlığı 3200 gram kadardır. Otuzdokuzuncu hafta artık her an doğumun gerçekleşebileceği günlerdedir bebek. Bebeğin üzerini kaplayan ince lanugo tüyleri yok olur. Bebeğin akciğer gelişimi ve sürfaktan salgılaması artık tamamen doğuma hazırdır. Bebek rahim içerisinde fazla hareket edemeyecek kadar sıkışıktır. Bu haftalarda bebekte kilo almak dışında pek bir değişiklik olmaz; anne, baba ve aile doğum hazırlıkları ve planlamaları ile uğraşır genellikle.

En Çok Okunanlar