Gebelikte Tehlike Belirtileri

Gebelikte önemli derecede fiziksel değişikliklerin oluşmasına rağmen, bunlar fizyolojik olduğu sürece “normal” kabul edilir. Ancak bu değişiklikler her zaman fizyolojik düzeyde kalmaz ve bir hastalığın habercisi olarak kendini gösterebilir. Bu nedenle gebelikte olabilecek bir tehlikenin belirtileri açısından kadınların konu hakkında bilgilerinin olması gerekmektedir. 
Aşağıdaki bulgular hissedildiğinde derhal bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. 

Vajinal Kanama: 
Yoğunluğu artmış, açık pembeden, koyu kahverengine kadar değişen renklerde herhangi bir akıntı veya kanamanın olması; düşük tehdidini, dış gebelik olabileceğini, bebeğin eşinin zamanından erken ayrılması veya rahmin alt çıkış kısmına yerleşmiş olabileceğini gösterir. Bu durumun tespit edilmesi halinde vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerekir. 

Su Kesesinin Erken Açılması (bebek suyunun gelmesi): 
Vajinadan aniden açık renkli bir sıvı boşalmasıdır. İdrar kaçırır gibi veya sızıntı şeklinde de gelebileceğinden idrarla karıştırılmamalıdır. Derhal doktora başvurulmalıdır. 

Erken doğum kasılmaları: 
Giderek artan şiddette seyreden rahmin düzenli kasılmalarıdır. Adet kanamasındaki ağrılara benzer. Sırtın alt bölgesinde ağrı ya da kasıklarda bası ve ağırlık hissi şeklinde görülebilir. Erken doğumun habercisi olabileceğinden tedbir alınmalı ve zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. 

Bebek (Fetüs) Hareketlerinde Değişiklik: 
24 saatlik zaman dilimi içerisinde, bebeğin hareketlerinde artma, azalma veya hareketsizlik gibi herhangi bir değişiklik olması halinde bebeğin sağlık durumunda bir problem olabileceği düşünülerek hekime başvurulması gerekir. 

Gebelik Zehirlenmesi Belirtileri (Preeklampsi): 
Her gebede olmamakla beraber şiddetli baş ağrısı, görme bozukluğu, aşırı ve hızlı kilo alma, karın bölgesinde ağrı, genellikle yüzde şişlik ve tansiyonda yükselme ile karakterize bir hastalıktır. Bu belirtilerden biri veya birkaçının görülmesi durumunda zaman görüldüğünde derhal hekime başvurulması gerekir. 

Kusma ve/veya Karında Hassasiyet: 
Devam eden kusma ve şiddetli karın ağrısı gebelikte görülen ve normal kabul edilen rahatsızlık olarak algılanmamalıdır. Gebeliğe bağlı karın ağrısı, iştahsızlık, bulantı ve kusma olması; yumurtalık kistinin patlaması veya kendi ekseni üzerinde dönerek dolaşımının bozulması, apandisit ya da bebeğin eşinin erken ayrılması gibi istenmeyen durumların belirtisi olabilir. 

Mikrop kapma (enfeksiyon) Belirtileri: 
Ateş, döküntü, idrarda yanma ya da ishal gibi belirtiler herhangi bir mikrobik hastalığın habercisi olabilir.

Facebook Yorumları

En Çok Okunanlar